تفکر در مثنوی
سفر ِعشق / رضا جوانروح

"ز آغازْ عهدی کرده ام، کاینْ جانْ فدای ِشه کنم                    

                            بشکسته بادا پُشت ِجانْ گر عهد و پیمانْ بشکنم"

 

این روزها باز،  هوای عَطر قونیه در سر عاشقان شیدای شوریده  می پیچد .

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()     link     چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱ - مشتاقان مولوی

سماع جان عاشقان / رضا جوانروح

"شهر رقصندگان جان "

   چند روزی دیگر در استانه کعبه عاشقان ، شهر قونیه ، و در جوار بارگاه گنبد خضراء مراسم و مجالس سماع بر پاست . چرخندگان درویش و سماع زنان شیدا از سراسر نقاط گیتی در این ده روزه شبهای پاسداشت گذر مولانا به جهان باقی ، گرد هم امده و بی تکلف و بی ادعا روزگاری خوش را تجربه می کنند . سماع اگرچه در طول تاریخ فرقه مولویه دارای آداب و رسومی خاص و پرتکلف شده است ، ولی انچنان که از سیرت و میراث مولانا نقل است ، او خود بی هیچ ادابی و ترتیبی این رقص جانانه جسم و جان را در هر کوی و برزن بجای می اورد .

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()     link     شنبه ۱۸ آذر ۱۳٩۱ - مشتاقان مولوی

تکرار اندیشه یا اندیشه تکرار / رضا جوانروح

 26 جمادی الثانی هر سال قمری یادآور یکی از شگفت انگیزترین ملاقاتهای سرنوشت ساز دو ادمی در طول تاریخ تمدن بشری است ؛ برخورد مولانا و شمس تبریزی . ملاقاتهایی که انسان ساز بوده و تاثیر بسزایی در روند ارتقاء تفکر بشری داشته است ، سقراط با افلاطون ، موسی و فرعون ، محمد رسول الله با عمر ، ابن رشد با ابن عربی و ...  همگی موجب تحولی اساسی در آن افراد و اطرافیان آنها شده است ؛ اما هیچ کدام به اندازه دیدار این دو دوست ، مولانا و شمس ، دگرگون ساز و حیرت آور نبوده است . چند سال پیش بنا به درخواست دوستی روزنامه نگار به مناسبت همین فرخنده روز مقاله ای برای روزنامه شرق نوشتم که چاپ شد ( روزنامه شرق مورخ ۲۴/۴/۸۶ )، امروز که باز هوای شوق این فضای دیداری و شنیداری در گوشه گوشه های جانم می وزید ، گفتم که آن نوشتار را که هنوز هم تازه گی دارد ، در این صفحات مجازی بگذارم ؛ باشد که مقصود از وجود آن همچون مقصود از وجود عالم در بیان آن درویش شوریده سر گردد .

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()     link     شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱ - مشتاقان مولوی

8 آذر ماه ، روز جهانی عرفان / رضا جوانروح

" هشتم آذر ماه هر سال ؟ "

 ۲۶  جمادی الاخر سال ۶۴۲قمری  که  در تقویم هجری شمسی مصادف ۸ اذر ماه سال ۶۲۲است یادآور دیدار دو دوستی  است که حادثه آفرین و سرنوشت ساز بوده اند . دیدار حضرت مولانا و شمس تبریزی . دیداری که در شهر قونیه  توفانی سهمگین و جانسوز برپا کرده است و اثرات این توفان انسانساز و انسانسوز هنوز که هنوز است باقی است !

 

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()     link     دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱ - مشتاقان مولوی