تفکر در مثنوی
ای شمس تبریزی بیا ! با ما مکن جور و جفا ! / رضا جوانروح

 " روز عرفان یا شمس تبریزی "

     "این بار شما از سخن شمس الدین ذوق بیشتر خواهید یافتن ، زیرا که بادبان کشتی وجود مرد،  اعتقاد است. چون بادبان باشد، باد وی را به جای عظیم برد و چون بادبان نباشد، سخن باد باشد."   (فیه ما فیه/ص75)

    در تاریخ عرفان ایرانی، نَه تاریخ تولد و نَه تاریخ مرگ شمس تبریزی به تحقیق مشخص است، لیکن تاریخ آشنایی و رودررویی شمس با مولانا در قونیه به تحقیق و قطعاً مشخص است (26جمادی الاخر سال 642 هجری قمری، برابر 29 نوامبر سال 1244 میلادی، برابر 8 آذر ماه سال 622 هجری شمسی) .


     بنابراین پیشنهاد می نماید که 8 آذر ماه هر سال را بعنوان " روزجهانی عرفان " یا « روز شمس تبریزی » نامگذاری و به سازمان یونسکو اعلام گردد و هر سال در این روز بزرگداشت هایی در خور مقام این بزرگوار در شهرهای مختلف برگذار شود تا اندیشه های متعالی این عارف گمنام تنها را ترویج و اشاعه داد.

    چند سال پیش در مقاله ای با عنوان " تکرار اندیشه یا اندیشه تکرار " که در روزنامه شرق مورخ ۲۴/۴/۸۶ چاپ شد ، چهار نکته را به عنوان پیشنهاد طرح کردم ؛ که یکی از پیشنهاد ها همین نامگذاری بود و سه دیگر "کاوش باستان شناسی در جوار منار شمس در شهر خوی "  و  " ثبت آرامگاه و منار شمس در زمره  آثار تاریخی جهانی "  و  " ایجاد پژوهشکده بین المللی عرفان "   .

   با تلاشهای دست اندرکاران بنیاد شمس در خوی  و با فراهم کردن امکاناتی در جوار منار شمس محیط و محوطه ای  اختصاصی ایجاد شده است و هر سال نیز همایش هایی در خوی و ارومیه و تبریز برای بزرگداشت مقام شمس تبریزی برگذار می شود که در جای خود میمون و مبارک است . لیکن اکتفا کردن به اینکه فقط با ارائه سخنرانی و مقاله بتوان در اثبات وجود  آرامگاه شمس در خوی پافشاری کرد ، راه به جایی نخواهد برد . مادامیکه  به لحاظ  کاوشهای علمی و روشهای جدید باستانشناسی نتوان به اثبات وجود مدفن شمس تبریزی در پای منار شهر خوی دست یافت ، با برگذاری همایشها ، نشستها ، گردهمایی ها ، سخنرانی ها و ... و استناد کردن به متون تاریخی همچون" مجمل فصیح خوافی" میرزا محمد خان قزوینی یا " شاهد صادق " میرزا محمد صادق اصفهانی  یا  "منشات السلاطین " فریدون بیگ  یا  "بیان منازل سفر عراقین "  فصوحی السلاحی   نیز نمی شود ، مدعیان و محققان را قانع کرد .

     کاش مسئو لان و متولیان امر توجه ای به چهار پیشنهاد گفته شده بکنند:

۱-کاوش باستانشناسی در پای منار شمس در شهر خوی.

۲- ثبت آرامگاه و منار شمس در یونسکو .

۳- تاسیس پژوهشکده بین المللی عرفان .

۴- نامگذاری ۸آذرماه به عنوان روز جهانی عرفان یا شمس تبریزی.

 

« امید داریم که شما این سخنها را هم از اندرون خود بشنوید که مفید آن است . اگر هزار دزد بیرونی بیایند در را نتوانند باز کردن تا از اندرون دزدی یار ایشان نباشد که از اندرون بازکند . هزار سخن از بیرون بگوی، تا از اندرون مصدقی نباشد، سود ندارد»  .  (فیه ما فیه/ ص47)

...

پيام هاي ديگران()     link     پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠ - مشتاقان مولوی