همنشینی خدا / قصص متونی

 

    شتر،  جواب گفت که : " من چون بر سر عَقبه برآیم نظر کنم ، تا پایان عَقبه ببینم ؛ زیرا بلندسرم و بلند همتم و روشن چشمم ، یک نظر به پایان عقبه می نگرم و یک نظر به پیش پا . "

   مراد از شتر شیخ است که کامل نظرست ، و هر کس که بدو پیوستگی بیشتر دارد در دزدیدن اخلاق او . لاشک با هر چه نشینی و با هر چه باشی خوی او گیری . در کُه نگری در تو پَخْسِیتگی در اید ، در سبزه و گل نگری تازگی دراید . زیرا همنشین ، ترا در عالم ِخویشتن کشد .  و از ین روست که قران خواندن دل را صاف کند . زیرا از انبیاء یاد کنی و احوال ایشان ، صورت انبیاء بر روح ِتو جمع شود و همنشین شود .

( مقالات شمس تبریزی / دفتر اول ، ص 108سطر 20)         

---------------------------------------------------------------------------------

تعبیر متن :

  گفتگوی مابین حیوانات در قصص متونی و بیان اصل و مغز سخن مورد نظر  گوینده و مولف متن از رایجترین و متداولترین روشهای داستان سرائی بشری است . گفتن سخن از زبان جانوران ضمن دلپذیری روایت گویی موجب عدم دافعه از سوی مخاطب هم می گردد . واگویی کلام غیر مستقیم و انتظار قبول مفهوم و معنای مورد نظر از سوی شنونده در این صورت بدون برخورندگی و تشابه اسمی یا موقعیتی  با اشخاص ، رخ خواهد داد .

   توصیه هایی که در وادی تصوف به همجواری و همنشینی با پیر و مرشد و مراد گردیده است و اثرات مطلوب تاثیر پذیری از این عمل ، بسیار زیاد و مکرر است . مولانا خود با همجواری وهمزیستی با شمس تبریزی است که مولانایی شد که ما به او و حضرتش می گوئیم مولانا ! همنشینی با اولیاء و انبیاء در نگاه مولانا و شمس همچون  نشستن در حضور مسجد خداوندی است .

هر که خواهد همنشینی خدا          تا نشیند در حضور اولیا

مسجدی کان اندرون اولیاست    سجده گاه جمله است انجا خداست

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت:

   کتاب " مقالات شمس " کاری تحقیقی و تصحیحی است از استاد بزرگوار دکتر محمد علی موحد که بزرگان عصر حاضر و نیک مردان نسل قدیم است . مقالات  یادداشتها ی یاران نزدیک مولانا و شمس تبریزی از گفتارها و سخنان گهربار شمس تبریزی است ، که در جلسات خصوصی یاران همدل و همراه ویا در جمعهای گسترده مریدان گفته شده است . این نوشتارها که تا پنجاه سال  اخیر نا مکشوف و نا معروف بوده به همت دکتر موحد جمع آوری و ویرایش گردیده و در ئسترس قرار گرفته است . در یک تقسیم بندی کلی ، گفته های در آسای شمس که در کتاب مقالات درج شده است ، شامل چهار بخش عمده است:

  1- قصه ها و حکایات پند آموز.

  2- تاویل و تفسیر ایات قرانی و احادیث رسول خدا.

  3- گفتار های گهر بار نغز.

  4- شرح حال و احوال شخصی در مورد شمس و اطرافیان و محیط پیرامونی.

در سلسله نوشتارهایی که در وبلاگ تحت عنوان باز خوانی قصص متونی منبعد خواهد آمد ، از بخش" قصه ها و حکایات پندآموز " ، قصصی که مناسبتی با جریانات و مسائل جامعه امروزین داشته باشد نقل خواهد شد .

امید که تجربیات شخصی این بزرگواران عرصه آگاهی معنوی چراغ راهی برای انسان جستجوگر بی پناه دردمند عصر مدرن امروز باشد .

/ 3 نظر / 46 بازدید
تک

دوست گرامی سلام وبلاگ زیبایی دارید واستون آرزوی موفقیت دارم. اگر میخواین وبلاگتون از این قشنگ تر بشه و ابزارهای بهتری استفاده کنین به وب سایت تک سر بزنین زیباترین قالب ها و ابزار فقط و فقط در تک آدرس: www.t4k.ir ‌ ‌‌

نگین

سلام بلاگتون رو دیدم مطالب خوبی داشت ازش استفاده کردم اگه دوست داشتید از وب سایت ما هم دیدن کنید مطالبش راجع ساختمان هوشمند هستش مثل بیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و .. اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید ممنون که به من سر میزنید http://mehestan.org

بینش

با سلام . قسمت بسیار با ارزشی را از مقالات شمس انتخاب کرده اید .داستان ها را می گویم .این فقیر هم در "دیدار مثنوی " به جنبه های دیگرش پرداخته ام تا سرچشمه بعضی از اندیشیده های مولانا آشکار گردد .از آن جمله است حکایت دِ هش ربا