" شکافتن پرده پندار " / رضا جوانروح

 

   مادامیکه آدمی در دریای درون خویش سخن با خود می گوید و به یاری کلمات ذهن خود را می کاود نیازی به زبان اوردن  مکنونات ندارد  ، لیکن پرده پندار دیگری را با توضیح دادن و شرح وتفسیر مطلب است که می شود زدود و از بین برد . سخن که در میان می اید دیوار حائل و حجاب ظاهر بینابین شکافته شده و روشنی و وضوح رخ می دهد . زبان وسیله ارتباطی  ذهن ها و مرکب  همدلی و هم راهی آدمیان است .

   یاد آوری مطلبی قبلی و خاطره ای دور و یادی قدیم با کلمات شکل و فرم می گیرد . وضعیت ذهنی و درک مفهومی از طریق واژگان صورت می پذیرد . با عنوان کردن وجوه گوناگون موضوعی از راه سخن گفتن ، آشکارسازی معنایی و زدودن غبار بدفهمی و سوء تفاهم پیش خواهد آمد .

 

"بعضی چون آن کلام می شنوند، آن حالت در نظر ایشان چنان که در قدیم بود پدید می آید و حجابها به کلی برداشته می شود."

(فیه ما فیه /ص 58)

 

  اهمیت سخن گویی در نزد مولانا و شمس تبریزی آنقدر زیاد بوده است که می توان گفت مهمترین طریق برای انتقال اطلاعات و تجربیات برشمرده شده است . سخن گفتن را به مثابه شکافتن پرده پندار می انگاشتند . سخن گفتنی که راه گشایش باطن و صیقل جان باشد ، ونه بیهوده گویی و اطناب و مهمل بافی .

   در دنیای مدرن امروزین که انسانها  هر ثانیه و هر لحظه با انبوه  اطلاعات ریز و درشت بمباران می گردند ، انتخاب سخن درست و تاثیر گذار بسیار مشکل و دشوار است . آدمی در معرض جملات صادق و کاذب فراوانی قرار می گیرد که توجه به همه آنها ممکن نیست و هدر دهنده وقت و زمان گذران است . هوشیاری در گزینش کلام صحیح و موثر و گوش سپاری به آن هنر درست شنیدن را می طلبد . 

   در مسیر زندگی چه حرفها و سخن هایی که شنیده خواهد شد ولی آن کلامی پرده در معنی است که از صدق دل و صفای باطنی حاصل شده باشد . دریدن زنگار دل و آشکاری ائینه دل در قبال دل بی غش و صافی است که از طریقت گفتگویی همدلانه و همدردانه رخ خواهد نمود . در پی آن باشیم که از دل به دل روزنی باز کنیم ، روزنی از جنس کلمه ، واژه ای ساده  از بر جان .

/ 5 نظر / 35 بازدید
پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه

Socks

سلام دوست عزیز, درصورتی که نیاز به اکانت ساکس داری آی دی زیر تماس بگیرید. mehtism@yahoo.com فقط 2 هزار تومان

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

پریسا

دآیا می دانستید که سایت من به روز ترین سایت ایران است[لبخند]. بازم سر زدم بدو بیا

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم